Abdulla Şaiqin xatirəsi anıldı
Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyi 2017-ci il fevralın 23-də Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki, görkəmli pedaqoq, dramaturq, ictimai xadim Abdulla Şaiqin anadan olmasının 136-cı ildönümü ilə əlaqədar Fəxri Xiyabanda ədibin abidəsi önündə tədbir keçirdi. Ədibin xatirəsinin anım mərasimində ədəbiyyatşünas-alimlər, xatirə muzeylərinin nümayəndələri, A.Şaiq adına kitabxananın kollektivi, ədibin adını daşıyan Nəsimi rayonu 54 saylı və Yasamal rayonu 225 saylı məktəblərin müəllim və şagirdləri, KİV nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyinin direktoru Ülkər Talıbzadə açdı. Muzeyin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Hacıyeva və AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Alxan Bayramoğlu A.Şaiqin şəxsiyyəti və yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşdülər. 54 saylı məktəbin ədəbiyyat müəlliməsi Rəfiqə Hüseynova çıxış edərək Abdulla Şaiq yaradıcılığının ölməzliyindən, uşaqların dünyagörüşlərinin formalaşmasında oynadığı mühüm rolundan danışdı. Kitabxananın direktoru Yəmən Əmirova Şaiq irsinin təbliğatı ilə bağlı fəaliyyətlərindən söz açdı. Anım mərasimində 54 saylı məktəbin şagirdləri: Vahabova Zeynəb, Babayeva Ayişə, Süleymanova Aysel, Babayeva Fatimə, Məmmədli Firuzə, Həsənov Əli, ATMU-nin magistrantı Eyvaz Elisoy Şaiqin əsərlərindən nümunələr təqdim etdilər. Sonda xatirə şəkilləri çəkildi.

Почтена память Абдуллы Шаига
23 февраля 2017 года по случаю 136-летия со дня рождения классика азербайджанской литературы, выдающегося педагога, драматурга, общественного деятеля Абдуллы Шаига Музеем-квартирой Абдуллы Шаига было проведено мероприятие перед памятником писателя в Аллее почетного захоронения. На церемонии почтения памяти классика приняли участие ученые-литературоведы, представители мемориальных музеев,коллектив библиотеки имени А.Шаига, педагоги и учащиеся школы № 54 Насиминского района, которая носит имя писателя, и школы № 225 Ясамальского района, представители СМИ.
Мероприятие вступительным словом открыла директор Музея-квартиры Абдуллы Шаига Улькер Талыбзаде. Своими мыслями о личности и творчестве классика поделились старший научный сотрудник музея, доктор философии по филологии Арзу Гаджиева и старший научный сотрудник Института литературы имени Низами НАНА, профессор Алхан Байрамоглы. В своем выступлении педагог по литературе школы № 54 Рафига Гусейнова рассказала о бессмертии творчества Абдуллы Шаига, о важной роли, которую оно играет в формировании мировоззрения детей. Директор библиотеки Ямян Амирова рассказала о деятельности библиотеки в деле пропагандирования наследия Шаига. На церемонии ученики школы № 54 – Вагабова Зейнаб, Бабаева Айша, Сулейманова Айсель, Бабаева Фатима, Мамедли Фируза, Гасанов Али, магистрант АУТМ-а Эйваз Элисой исполнили некоторые произведения Шаига. Затем были сделаны памятные фото.