Ana dilimiz milli sərvətimizdir
18 fevral 2016-cı il Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyində “Abdulla Şaiq – 135, Ana dilimiz milli sərvətimizdir” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Mədəniyyət Müəssisələri və Xalq yaradıcılığı şöbəsinin Muzey İşi və Mədəniyyət Sərvətlərinə Nəzarət sektorunun, bir sıra xatirə və ev muzeylərinin əməkdaşları, Abdulla Şaiq adına 54 saylı məktəbin müəllim kollektivi və şagirdləri, “Aytam Uşaqların Mədəni maarifləndirilməsi ictimai birliyi”nin sədri və birliyin üzvləri, KİV nümayəndələri dəvət olunmuşdular.
Tədbirdə müxtəlif çıxışlarla yanaşı “Aytam Uşaqların Mədəni maarifləndirilməsi ictimai birliyi”nin uşaqları ədibin “Tülkü həccə gedir” tamaşasını və 54 saylı orta məktəbin şagirdləri ədibin “Yaxşı arxa” mənzum nağılı əsasında hazırladıqları tamaşanı tədbir iştirakçılarına təqdim ediblər.
Bu tədbirin keçirilməsində məqsəd Abdulla Şaiq yaradıcılığını tanıtmaq, ədibin də uzun illər təbliğ etdiyi ana dilimizi yetişməkdə olan gənc nəslə aşılamaqdır.

Родной язык – наше национальное богатство
18 февраля 2016 года в Музее-квартире Абдуллы Шаига состоялось мероприятие «Абдулла Шаиг – 135. Родной язык – наше национальное богатство».
На мероприятие были приглашены сотрудники Сектора по делам музеев и контроля над культурными ресурсами Отдела культурных учреждений и народного искусства Министерства культуры и туризма Азербайджанской республики, ряда мемориальных музеев и домов-музеев, педагогический коллектив и учащиеся средней школы № 54 имени Абдуллы Шаига, председатель общественного объединения культурного просвещения детей «Айтам» и члены объединения, представители СМИ.
На мероприятии, наряду с прочими выступлениями, дети общественного объединения культурного просвещения детей «Айтам» представили спектакль «Паломница лиса», а ученики средней школы № 54 – спектакль по мотивам сказки в стихах «Хороший друг».
Мероприятие было организовано с целью ознакомить детей с творчеством Абдуллы Шаига, привить подрастающему молодому поколению любовь к родному языку, который долгое время пропагандировал и сам классик.