20 noyabr 2015-ci il tarixində Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyində ədibin zəngin irsini öz yaradıcılığına tərənnüm və təbliğ edən tanınmış bəstəkar, Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi Rəşid Şəfəqin 75 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib.
Tədbirə Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Z. Qafarova, BMA-nın professoru C. Mahmudova, Azərbaycan Dövlət Musiqi Mədəniyyəti muzeyinin direktoru A. Bayramova, “L. və M. Rostropoviçlərin ev muzeyi”nin direktoru Ş. Heydərova, “Təhsil və Zaman” qəzetinin baş redaktoru Ə. Ağayev, Rəşid Şəfəqin tələbələri – Azərbaycan Pedaqoji Kollecinin pedaqoqu N. Fatiyeva, yazıçı-jurnalist Ş. Gündüz və mədəniyyət, təhsil sahəsində çalışan digər ziyalılarımız dəvət olunmuşdular.

20 ноября 2015 года в Музее-квартире Абдуллы Шаига прошел юбилейный вечер, посвященный 75-летию известного композитора, который воспевал и пропагандировал в своем творчестве богатое наследие писателя, Заслуженного деятеля искусств Азербайджана Рашида Шафага.
На мероприятие были приглашены секретарь Союза композиторов, профессор Бакинской музыкальной академии З.Гафарова, профессор БМА Дж.Махмудова, директор Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры А.Байрамова, директор Дома-музея Леопольда и Мстислава Ростроповичей Ш.Гейдарова, главный редактор газеты «Техсил и заман» («Образование и время») А.Агаев, студенты Рашида Шафага – педагог Азербайджанского педагогического колледжа Н.Фатиева, писатель-журналист Ш.Гюндуз и прочие представители интеллигенции, занятые в сфере культуры и образования.